CEN TS 15213-5 - Dopravní telematika - Pokrádežové systémy pro navracení odcizených vozidel - Část 5: Rozhraní předávání zpráv

Aplikační oblast: Pokrádežové systémy pro navrácení odcizených vozidel

PDF

Rok vydání normy a počet stran: Vydána 2007, 24 stran

Zavedení normy do ČSN: překladem

Rok zpracování extraktu: 2008

Skupina témat: ATSVR (Pokrádežové systémy pro navracení odcizených vozidel)

Téma normy: Rozhraní předávání zpráv

Charakteristika tématu: Definice rozhraní a struktury pro předávání zpráv mezi pokrádežovým systémem a operačním střediskem a mezi operačním střediskem a orgány činnými v trestním řízení

Úvod, vysvětlení východisek

Návod na spolupráci typu PPP a návaznou komunikaci mezi nimi včetně návazných datových komunikací

Popis architektury, hierarchie, rolí a vztahů objektů

Role jednotlivých subjektů (uživatel, provozovatel, orgán činný v trestním řízení) na národní úrovni i v rámci mezinárodní spolupráce při výměně dat

Popis procesu / funkce / způsobu použití

Diagramy přenosových cest mezi jednotlivými subjekty, scenário datové komunikace

Popis rozhraní / API / struktury systému

Komunikační rozhraní uživatel - provozovatel, provozovatel - orgán činný v trestním řízení, provozovatelé v různých zemích mezi sebou, orgány činné v trestním řízení v různých zemích mezi sebou

Definice protokolu / algoritmu / výpočtu

XML přenos zpráv

Definice reprezentace dat / fyzikálního významu
Definice konstant / rozsahů / omezení

Úvod

Tato předběžná norma byla zpracována pro definování architektury v rámci pokynů CEN/TC 278, kterou lze dosáhnout určité úrovně interoperability mezi Operačními centry pokrádežového systému (SOC) a Orgány činnými v trestním a přestupkovém řízení (LEA), a to jak na národní, tak zejména na mezinárodní úrovni.

Na vytvoření normy se pracovně podíleli zástupci a odborníci z řad policie, Evropské asociace pojišťoven (CEA) a poskytovatelů systému a služeb ATSVR v úzké spolupráci s Europolem a Pracovní skupinou pro spolupráci evropských policejních sborů (EPCWG).

ATSVR jsou elektronické systémy, které umožňují komunikačnímu centru nebo jinému pověřenému orgánu, jakým je např. LEA, monitorovat nebo předávat polohu a stav odcizeného vozidla. Mohou být k dispozici i jiné informace včetně rychlosti a směru jízdy vozidla. Tyto systémy mohou být automaticky aktivovány signálem bezpečnostního zařízení proti krádeži nebo přijetím signálu od pověřeného centra SOC s následným potvrzením krádeže.

Systémy mohou být krátkého nebo dlouhého dosahu a mohou používat různé technologie. Systémy mohou identifikovat vozidlo z palubních dat nebo skrze odkaz na data, která jsou mimo vozidlo. Nicméně standardy dat a rychlosti komunikace by měly splňovat požadavky stanovené tímto souborem technických specifikací. Spolehlivost systému a dobré, konzistentní postupy jsou extrémně důležité.

 

Poznámka: Extrakt uvádí vybrané kapitoly popisovaného dokumentu a přejímá původní číslování kapitol.

Užití

Tato předběžná norma je určena zejména pro provozovatele pokrádežových systémů (zejména lokalizačních, detekčních a identifikačních typů), provozovatele SOC, ale zároveň i pracovníkům státní správy (především z řad PČR, městské policie, ale i MV ČR event. MD ČR). Přímo se dotýká spolupráce privátního provozovatele pokrádežového systému s orgány činnými v trestním řízení a to jak na národní úrovni, tak zejména na mezinárodní úrovni.

1. Předmět normy

Tato technická specifikace stanoví pokyny pro spolupráci a postupy mezi Orgány činnými v trestním a přestupkovém řízení (LEA) a Operačními centry pokrádežového systému (SOC) jako reakci na nouzové signály systémů ATSVR (zejména signál odcizení nebo neoprávněné manipulace s vozidlem). Pro účely optimální vzájemné komunikace zahrnuje také tato technická specifikace návrhy a formát pro elektronickou výměnu informací.

2. Souvisící normy

Tato specifikace úzce souvisí s částí jedna tohoto souboru norem (CEN TS 15213).

3. Termíny a definice

Pro účely této normy platí termíny a definice uvedené v CEN/TS 15213-1.

Další termíny a zkratky z oboru ITS jsou obsaženy ve slovníku ITS terminology.

4. Symboly a zkratky

Tato kapitola uvádí tyto zkratky:

4.1 ATSVR- (After Theft Systems for Vehicle Recovery) pokrádežové systémy pro navracení vozidel

4.2 DE- (Detection Equipment) detekční zařízení

4.3 LEA- (Law Enforcement Agency) orgán činný v trestním a přestupkovém řízení

4.4 LR- (Long Range) dlouhý dosah

4.5 OBE- (On Board Equipment) palubní zařízení ve vozidle

4.6 SOC (System Operating Centre) operační centrum pokrádežového systému

4.7 SR (Short Range) krátký dosah

 

Další termíny a zkratky z oboru ITS jsou obsaženy ve slovníku ITS terminology (www. ITSterminology.org).

5 Požadavky na zprávy

Článek 5.1 uvádí doporučení výměny zpráv mezi SOC ATSVRSOC LEA na národní a článek 5.2 na mezinárodní úrovni. Pro ilustraci je uveden obrázek 1, který ukazuje výměnu zpráv na národní úrovni v pěti krocích.

 

Obrázek 1 – Národní úroveň: Proces v pěti krocích

Těmito pěti kroky jsou:

  1. SOC oznámí majiteli vozidla nebo autorizovanému uživateli neautorizované použití cílového vozidla nebo majitel oznámí SOC krádež, čímž zahájí proces, kdy SOC aktivuje systém.

  2. Majitel vozidla nebo autorizovaný uživatel potvrdí, že cílové vozidlo bylo odcizeno.

  3. SOC a/nebo majitel/autorizovaný uživatel nahlásí LEA, že vozidlo je potvrzené odcizené vozidlo. Když je krádež potvrzena jinými možnými technickými prostředky, SOC není povinna potvrdit nouzové volání majiteli/autorizovanému uživateli.

  4. SOC udá polohu, rychlost a směr a jiná data orgánu LEA a poskytne nepřetržitý komentář nebo pravidelné aktualizace ve stanovených intervalech času nebo vzdálenosti. Tato data jsou závislá na systému.

  5. LEA rozhodne o úrovni reakce a doporučí ji SOC.

6 Schválení Operačního centra SOC orgánem LEA

Kapitola 6 stanovuje požadavky na operační centrum pokrádežového systému, které musí být pro svůj provoz schváleno (certifikováno) orgánem činným v trestním řízení LEA. Článek 6.1 se zabývá nepotvrzenými krádežemi a voláními od necertifikovaných SOC, článek 6.2 uvádí minimální standard pro dané schválené operační centrum pokrádežového systému SOC a dále také požadavky na poskytované informace o odcizených vozidlech orgánům činným v trestním řízení (LEA) při systému dlouhého dosahu a informace při systému krátkého dosahu.

7 Posuzování a certifikace

Článek 7.1 popisuje a uvádí také schéma postupu operačního centra pokrádežového systému při nahlášení odcizení vozidla. Článek 7.2 uvádí obdobným způsobem postup policie. Pro ilustraci je uvedeno schéma postupu policie.

 

Obrázek 3 – Schématická reprezentace postupu policie při přijetí volání o postrádaném vozidle

SOC informuje LEA zasláním „zahajovací zprávy“ pro zahájení procesu. Pokud se vozidlo pohybuje, SOC zasílá časté informace o poloze, směru jízdy a rychlosti do kanceláře zasláním „následných zpráv“. (V případě naváděcích systémů je dostatečná počáteční informace od SOC). To umožňuje úředníkům LEA, kteří jsou na případ nasazeni, aby měli k dispozici adekvátní informace pro stanovení vhodné strategie. Regionální kancelář LEA je odpovědná za nasazení LEA.

U specifických systémů jsou definovány tyto kroky daného postupu:

  • A301: Indikace následného kroku;

  • A302: Registrované doporučení o žádném zásahu/akci;

  • A303: Registrované doporučení o zásahu skrze regionální kancelář;

  • A304: Registrovaná informace pro SOC;

  • A305: Registrované doporučení o zásahu pomocné služby (ne jednotka LEA).


 

8Funkce odstavení motoru vozidla na dálku

Tato kapitola popisuje funkci odstavení motoru vozidla na dálku a pravidla (principy) pro její použití. Funkce odstavení motoru vozidla na dálku poskytuje možnost odstavit ze vzdáleného místa funkční charakteristiky vozidla pomocí technologie přenosu na krátkou nebo dlouhou vzdálenost. Krátké spojení může být upřednostňované, neboť některé země vyžadují pro spuštění této funkce pověřenou osobou, aby vozidlo bylo na její dohled.

9Obecné požadavky na ochranu dat

Tato kapitola se zabývá požadavky na ochranu dat a uvádí příslušné směrnice a předpisy. Všechna data musí být přesná, aktuální a bezpečná, zejména ve vztahu k osobním datům.

Příloha A (informativní) Formulář pro registraci vozidla pro použití centrem ATSVR SOC

Počáteční registrace vozidel včetně systému sledování vozidel vyžaduje určitou podrobnější registraci centrem SOC, než doposud používalo. Aby nedošlo k vývoji jednotlivých vlastních verzí každým SOC, je doporučeno použít standardní formát pro registraci. Tato příloha obsahuje návrh na tento formulář pro registraci vozidla k využití centry SOC. Přesný obsah, rozvržení a jazyk formuláře jsou předmětem dohody mezi SOCLEA. Některá uvedená data mohou být „komerčně důvěrná“, proto přesná data závisí na smlouvě. Pro ilustraci je uvedeno torzo takového formuláře:

Smluvní strana

Název (společnosti/ majitele)

 

Kontaktní osoba

 

Adresa

 

PSČ

 

Město

 

Země

Telefon

 

Fax / e-mail

 

Vozidlo

Registrační značka

 

Kategorie (diagram)

 

Číslo VIN

 

Země registrace

 

Výrobce

 

Typ/Model

 

Barva (diagram)

 

Jiné

 

Údaje o instalaci

Instalováno kým

 

Město

 


 

Příloha B (informativní) Specifikace zprávy

Tato příloha specifikuje obsah zprávy. Uvádí scénář pro spolupráci center ATSVR SOCLEA°SOC při výměně zpráv, dále konstatuje, že prvky zprávy jsou uvedeny v části dvě tohoto souboru norem (CEN TS 15213) a obsahuje požadavky na primární (pevně stanovený obsah) a sekundární informace v členění objektové, dynamické a statické.

Příloha C (informativní) Návrh na model používaný v komunikaci přes internet

Tato příloha uvádí návrh modelu používaného v komunikaci přes internet v XML formátu.


 

 

 

Výběr podle typu

Výběr podle aplikačních oblastí