Charakteristika
Zpoplatněním lze obecně nazvat proces zavedení poplatků za použití silniční infrastruktury. Bez ohledu na účel nebo důvod zavedení, lze v rámci způsobu zpoplatnění mluvit o dvou základních principech:
Diskrétní zpoplatnění – Mechanismus zpoplatnění je založen na existenci samostatných událostí vyskytujících se v čase, jež určitým způsobem popisují použití tzv. mýtného objektu (viz heslo mýtný objekt). Tato události lze nazývat diskrétními zejména z toho důvodu, že jsou principálně založeny na dvouhodnotové logice, bez ohledu na dobu či míru využití – tj. buď k dané události došlo a v tom případě je účastníkovi silničního provozu účtována paušální cena, nebo k ní samozřejmě nedošlo vůbec. Výskyt řady těchto událostí v čase je chápán diskrétně, tj. každá událost je uvažována a účtována jako samostatná, a to i přesto, že výsledná cena vznikne agregací těchto událostí a nezohledňuje aktuální míru či dobu využití.
Spojité zpoplatnění – Oproti diskrétnímu principu jde v případě spojitého zpoplatnění (nebo také kontinuální) o mechanismus zpoplatnění, jenž je založen na kumulativním součtu spojitých hodnot, jež se mohou vztahovat k času či vzdálenosti (čili s ohledem na míru a dobu využití). Jedná se o princip zohledňující tzv. „zaplať za to co skutečně projezdíš“. Spojitost lze v tomto případě spatřovat právě v určitém nepřerušeném časovém intervalu po jehož dobu bylo využito silniční infrastruktury. Totéž se dá říci o míře využití, tedy vzdálenosti.
O termínech disktrétní a spojité zpoplatnění je hovořeno zejména v souvislosti s elektronickými mýtnými systémy.
Obrázek 1 níže ilustruje základní aspekty obou principů.

Aplikovatelnost
Jednotlivé typy zpoplatnění lze aplikovat bez větších omezení, nicméně jejich použití ve většině případů reflektuje podmínky prostředí a infrastruktury jež zpoplatnění podléhá – tzn. při výběru principu hraje majoritní roli prostředí (např. městské či meziměstské), rozsah (např. lokální či regionální význam) a typ mýtného objektu (např. tunel, most a podobně).
V současné době je většina celostátních mýtných systémů založena na spojitém i diskrétním (pokud budeme uvažovat o mýtných systémech využívající technologii DSRC za princip diskrétního zpoplatnění, viz heslo elektronické mýtný systém) zpoplatnění, nicméně spousta členských států využívá také diskrétního principu v případech zpoplatnění průjezdů tunelem či přejezd přes most. Existují případy elektronických mýtných systémů, které kombinují oba principy (např. mýtný systém jenž pokrývá dálniční síť v rámci spojitého principu zpoplatnění a průjezd tunelem v rámci diskrétního).
V rámci porovnání obou principů nelze jednoznačně ustanovit, který je výhodnější. Diskrétní zpoplatnění v sobě nese potenciální nutnost výstavby mýtné infrastruktury sloužící k zaznamenání mýtné události, což u kontinuálních zpoplatnění není nutné minimálně ve stejném rozsahu. Kontinuální zpoplatnění rovněž reflektuje tzv. „fair“ přístup – tj. jak již bylo řečeno výše, „zaplať co projezdíš“.
Umístění v hierarchii témat
Nadskupina: Elektronický mýtný systém
Podskupina: n/a
Termíny a výstižné definice
OBU – platební prostředek, umožňující pohyb v rámci mýtné domény elektronického mýtného systému
Evropská Služba Elektronického Mýtného – služba definovaná Evropskou Komisí za účelem poskytnutí plně interoperabilního řešení pro uživatele evropských elektronických mýtných systémů (existujících i budoucích)
Spojité zpoplatnění – zpoplatnění v závislosti na skutečném využití silniční infrastruktury (např. počet ujetých kilometrů)
Diskrétní zpoplatnění – zpoplatnění v závislosti na akumulaci izolovaných událostí značících využití silniční infrastruktury podléhající zpoplatnění
Mýtný objekt – jedná se o část silniční infrastruktury podléhající zpoplatnění (např. dálniční síť, tunel, most, vybraná sekce silnice a podobně)
Mýtná událost – zaznamenaná skutečnost v čase, jež indikuje využití silniční infrastruktury podléhající zpoplatnění
Popis řešené problematiky na vysoké úrovni (ne popis řešení)
Legislativa Evropské unie tuto tématiku neprobírá a neomezuje tak nijak možnost výběru z obou principů k implementaci elektronického mýtné systému.
Architektura popisovaného řešení
Skutečnost zda jde o použití diskrétního či spojitého zpoplatnění nemá zásadní vliv na architekturu mýtných systémů, zejména pokud se jedná o role zainteresovaných stran. Nicméně se použitý princip se může odrazit ve výběru použité technologie a také v definici datových struktur, jež v implementaci systému slouží k reprezentaci skutečných mýtných objektů.
Mýtné objekty jsou:
- Oblast – Geografický celek, definovaný spojitou uzavřenou hranicí (tj. křivkou jež tento celek obepíná), jejíž interní část je zpoplatněna..
- Sekce – Zpoplatněná silniční infrastruktura je rozdělena do sekcí s definovanou délkou. V případě použití silniční infrastruktury zde tedy mluvíme o seznamu sekcí, jimiž dané vozidlo projelo.
- Kordon – Linie nebo hranice, jejíž přejezd (v jedno či v obou směrech) je zpoplatněn.
Tabulka níže prezentuje příklady použití diskrétních a spojitých zpoplatnění, společně s použitými technologiemi a mýtnými objekty.
Technologie pro výpočet a výběr mýtného | Mýtný objekt Mýtná událost | Typ zpoplatnění |
DSRC (mikrovlnná technologie) | Sekce se stanovenými délkami Jízda po dálnici | Diskrétní Výpočet mýtného je prostřednictvím akumulace navštívených sekci a následného součtu jejich definovaných délek. Na tento případ lze nahlížet také jako na příklad spojitého zpoplatnění. |
GNSS (satelitní technologie) | Sekce se stanovenými délkami Jízda po dálnici | Spojitá Výpočet mýtného je založen na počtu najetých km na dálnici. |
GNSS (satelitní technologie) | Oblast Jízda po silnici | Spojitá Výpočet mýtného je založen na čase stráveném v dané oblasti, bez ohledu na to, zda se vozidlo pohybuje či nikoliv. |
DSRC Nebo Systém automatického rozpoznání SPZ | Kordon | Diskrétní Výpočet mýtného je založen na počtu přejezdů dané linie, přičemž se částky mohou lišit na základě směru přejezdu. |
DSRC | Sekce Přejezd mostu | Diskrétní Mýtné je jednorázová částka za průjezd. Částka nezohledňuje pouze délku mostu, ale náklady na výstavbu a provoz (jež nicméně s délkou mostu souvisejí). |
Systém automatického rozpoznání SPZ | Sekce Průjezd tunelu | Diskrétní Mýtné je jednorázová částka za průjezd. Částka nezohledňuje pouze délku tunelu, ale náklady na výstavbu a provoz (jež nicméně s délkou souvisejí). |
Tabulka 1 – Příklady spojitých a diskrétních zpoplatnění
Přehled funkcí popsaného systému
Oba principy zpoplatnění si kladou za cíl efektivně reflektovat povahu zpoplatnění dané silniční infrastruktury – tj. za jednorázové použití či kumulativní založené na času či míře využití.
Popisované oblasti dopravy
Silniční osobní doprava (vzhledem k současné situaci, kdy drtivá většina existujících EFC systémů pokrývá pouze nákladní dopravu není aktuální, nicméně je vhodné zmínit v rámci výhledu do budoucna)
Silniční nákladní doprava
Odkazy/Reference/Normy
Problematika typů zpoplatnění souvisí zejména s legislativou konkrétního členského státu Evropské unie, jež specifikuje použitý princip výběru mýtného. Evropská legislativa se těmito aspekty nezaobírá. Principy a typy mýtných objektů jsou zohledněny v definici datových struktur uvedených v rámci mezinárodní normy ISO 17575-3 (https://www.iso.org/standard/64163.html).